Naklejki na klawisze pianina / keyboardu.

Problem.

Jako osoba udzielająca lekcji nauki gry na pianinie zauważyłam niechęć dzieci, w przypadku posiadania niedostatecznie rozwiniętej umiejętności czytania nut. Zaczęłam zastanawiać się nad rozwiązaniem ułatwiającym początkującym samodzielne “rozgryzanie” notacji muzycznej. Występowanie tego problemu potwierdziły to również rozmowy z nauczycielami w szkole muzycznej. Dzieci często skarżyły się, że trudno im zapamiętać umiejscowienie danego dźwięku na klawiaturze i skojarzenie go z wyglądem dźwięku na pięciolini.

Inspiracja.

 

Zainspirowana metodą naklejania kolorowych karteczek z nazwą dźwięku na klawisze. Po rozeznaniu się w konkurencyjnych produktach postanowiłam pójść z tym dalej i stworzyć naklejki z literowymi nazwami dźwięków, które przede wszystkim ułatwiałyby czytanie nut, a jednocześnie przyciągałyby dzieci do pianina/keyboardu.

Aby naklejki były atrakcyjne wizualnie postanowiłam umieścić na nich zabawne, kolorowe elementy. Kolory sprawiają, że zapamiętywanie jest łatwiejsze. Celem zróżnicowania kolorystycznego było również umożliwienie dziecku skojarzenia dźwięku z tym co widzi.

Realizacja.

Na początku powstało kilka wersji. Litery ogryzki, litery pizze, litery misie. Ostatecznie zdecydowałam się na narysowanie sympatycznych “potworów”. Oprócz liter potworów naklejka zawiera wizualną wersję dźwięku  na pięciolini.

Jeszcze nie wszystkie litery są gotowe w wersji cyfrowej. Docelowo produkt to zestaw 52 naklejek na każdy biały klawisz keyboardu/ pianina. Nie ma w planach rozszerzania naklejek o czarne klawisze, gdyż produkt przeznaczony jest dla osób początkujących.

Testy.

Przygotowany prototyp w wersji papierowej przyklejony na klawisze za pomocą taśmy klejącej potwierdził wstępne założenia. Dzieci łatwiej rozróżniały dźwięki, a przy tym świetnie się bawiły “naciskając brzuchy potworów”.